O mandalách

Mandaly můžeme vědecky zkoumat, přikládat význam tvarům a barvám a číslům. Můžeme hledat souvislosti mezi mandalou a naší situací. Můžeme z psychologického hlediska sledovat jejich vliv na osobnost i prostředí.

Vlastní mnoholeté zkušenosti s mandalami mě přesvědčily, že většinou není důležité jak ani proč jsme vybrali a vybarvili tu kterou konkrétní mandalu, mnohem důležitější je, že vůbec. K tomu, abychom mohli mandaly malovat, nepotřebujeme speciální vědomosti ani schopnosti. 

Můžeme si vybrat už hotovou vybarvenou mandalu. Každá působí na své okolí a harmonizuje. Mnohem účinnější však je udělat si chvíli čas a mandalu si sám vybarvit. Je to stejný rozdíl jako vzít si prášek na bolest hlavy nebo věnovat čas cvičení, aby nás hlava příště nebolela.

Mandaly, které si sami vybarvíte, vám pomohou zharmonizovat vnitřní prostředí, aniž byste o tom museli složitě přemýšlet. Malování mandal pomáhá nenásilně objevovat naší pravou podstatu. Díky nim se o sobě můžeme hodně dozvědět. Malování mandal je relaxací i meditací.

Výběr mandaly:
Sedněte si v klidu, dopřejte si dostatek času. Zadívejte se na mandalu. Buď vás osloví nebo ne. Až vyberete tu pravou (vaše reakce na ni bude nejsilnější), znovu si ji prohlédněte a začněte si ji představovat v barvách. A pak můžete malovat! U některých mandal jde všechno samo. Barvy do sebe zapadají, práce nás těší a vše je rychle hotovo. Ale budou i okamžiky, kdy se Vaše původní představa do vybrané mandaly „nevejde“.

Pak máte několik možností:

    * vzdát
    * prosadit se proti všemu
    * přizpůsobit se a najít jiné řešení
      .