Mentální mapy 

Když jsem se o mentálních mapách dozvěděla, připadalo mi to jako informace z jiného světa. Doporučenou knihu od Tonyho Buzana jsem přečetla jedním dechem a pak jsem hned začala v praxi – anglická slovíčka, balení na dovolenou, seznamy na nákupy. Pořádně jsem je ale ocenila při učení na zkoušky.

Často se stává, že dospělý se neodhodlá ke změně svého naučeného přístupu k věcem, jako je učení, orientace v problému, pamatování si. Přitom tato změna v případě mentálních map nevyžaduje žádné vícenáklady, žádné zvláštní vzdělání. Začít můžete s papírem a jednou barevnou propiskou.

Postupem času se člověk naučí zpracovávat téměř každý nápad pomocí mentální mapy. Kdykoli mě cokoli napadne, zaznamenávám to rovnou do mapy. Na rozdíl od lineárního zobrazování mapa dává prostor doplňovat, rozšiřovat a přitom stále zachovat původní nápad. Zobrazení pomocí mentální mapy poskytuje dostatek prostoru pro detaily a přitom máme stále před sebou celek. Když nestačí jeden papír, jednoduše přidáte další a pokračuje v rozvíjení myšlenek.

Při řešení nebo učení složitějších věcí můžete vytvořit velikou mapu a „ponořit se do ní“ tím, že ji položíte na zem a stoupnete si na ni. Stanete se tak součástí mapy a Váš mozek bude všechny zaznamenané informace vnímat zase trochu jinak. A čím víc možností mozek k dosažení určitého cíle má, tím rychleji a spolehlivěji Vás k němu dovede – ať už je to učení látky do školy a schopnost si ji vybavit, když to potřebujete, řešení složité osobní či finanční situace, nebo plánování.

Když pracuji na svých mentálních mapách, zjišťuji, že jsou to mandaly v praxi. Jsou to konkretizované vlastnosti mandaly prakticky využitelné a přístupné komukoli. Mandalu můžeme tvořit a vlastně nevědět, co řešíme. Mentální mapa je mandalou s konkrétním úkolem. Její účinek je velmi koncentrovaný, dlouhodobý a přitom stále nenásilný a zábavný. Navíc je velmi snadné si techniku mentálních map osvojit.výhody:
-    mozek pracuje přirozeným způsobem
-    jsou zapojeny obě mozkové hemisféry
-    ukazují se souvislosti a vzájemné vztahy
-    je to zábava
-    člověk u toho déle vydrží
-    možnost dalšího doplňování a rozšiřování, aniž bychom ztratili ze zřetele „jádro věci“
-    zlepšuje se ukládání do paměti
-    lépe si vybavujeme zpracované
-    každý si najde svůj způsob zpracování

Pokud chcete začít aktivně používat mentální, nebo chcete-li myšlenkové mapy, doporučuji Vám zakoupit knihu od Tony Buzana Myšlenkové mapy případně varianta pro podnikatele Myšlenkové mapy v byznysu od stejného autora. 

Zakoupit knihy můžete zde: Myšlenkové mapy, Myšlenkové mapy v byznysu


Jestli se chcete dozvědět víc o možnostech využití mentálních map, klikněte zde: cetros – zrychlené učení